ENERGETICKY ÚSPORNÁ OKNA

Typy utěsnění připojovací spáry

Připojovací spára je prostor mezi samotným oknem a ostěním, tedy místo spojení okna se stavbou. Dle závazné evropské normy ČSN EN 74 6077 je nutné tuto spáru ochránit před vnitřními a vnějšími vlhkostními vlivy, což je bohužel v praxi mnohdy podceňovaný detail.

Každý z nás v běžném životě produkuje velké množství vlhkosti, ať už při vaření, praní, sušení, koupání, či vlastním dechem. Tato vzdušná vlhkost je pak velkým nebezpečím připojovací spáry ze strany interiéru. Dostane-li se totiž do izolantu (montážní pěna), dochází ke ztrátě jeho izolačních vlastností, důsledkem může být navlhlé ostění či plísně. Z interiéru tedy připojovací spáru uzavíráme parotěsně.

Na straně exteriéru je pak potřeba připojovací spáru ochránit před vzdušnou vlhkostí, hnaným deštěm, větrem popř. sněhem. Z exteriéru tedy připojovací spáru ochraňujeme tzn. dešťovou zábranou, která ovšem musí zajistit odvod případně vniklé vlhkosti směrem ven ze spáry, proto je často označována jako paropropustná. Vždy platí jednoduchá zásada, těsnější uvnitř, než venku.

Každý kvalitní dodavatel oken a dveří by měl být schopen vhodný způsob ošetření připojovací spáry navrhnout a zrealizovat. Společnost PVC OKNA s.r.o. aplikuje tyto typy utěsnění připojovacích spar:

1) Vyplnění spáry pouze izolantem , tedy montážní pěnou (nedoporučujeme) – je možno realizovat pouze tam, kde zákazník výslovně odmítne řešení dle ČSN 74 6077, které toto provedení nesplňuje.

2) Pro novou výstavbu je použití montážní pěny jako tepelného izolantu, exteriérové paropropustné fólie proti vniku deště a interiérové parotěsné fólie, která zabraňuje vniku vodních par (vzdušné vlhkosti) z interiéru. Fólie jsou dodávány se síťkou určenou k zaomítání  nebo s celoplošnou vrstvou vysoce efektivního lepidla pro nalepení na ostění.

Těsnící fólie je jeden z typů utěsňovací spáry.

3) Pro rekonstrukce, kde není možné použití exteriérové fólie, je použití montážní pěny jako tepelného izolantu, akrylátového tmele z venkovní strany a na vnitřní straně je použita interiérová parotěsná fólie zabraňující vniku vodních par.

Těsnící akrylátový tmel se používá při rekonstrukcích, kde není možné použít exteriérové fólie.

4) Variantním provedením pro rekonstrukce je použití montážní pěny jako tepelného izolantu a jako vnější deštový uzávěr je použita tzv. komprimační impregnovaná páska, na vnitřní straně je opět použita interiérová fólie zabraňující vniku vodních par. U této aplikace jsou však kladeny velké nároky na rovnost stavebního otvoru po demontáži původního okna, a tak je většinou nutná předchozí úprava ostění, což vlastní montáž nejen prodražuje, ale i prodlužuje.

Impregnovaná pěnová páska je další variantou utěsnění připojovací spáry.

5) Nejmodernějším řešením je použití speciální komprimační pásky Illmod Trio+ od společnosti Illbruck. Jedná o kompletní třístupňový těsnicí systém. V jediném produktu tak najdeme všechny tři roviny těsnění: na exteriérové straně těsní páska proti dešti, vnitřní strana slouží jako tepelná izolace a v interiéru funguje tato páska jako těsnění proti vodním parám. Unikátní funkčnost pásky je dána speciální chemickou impregnací syntetickou pryskyřicí a na vnitřní straně vodotěsnou vrstvou. Zvýšenou schopnost těsnosti na straně interiéru umožňuje další integrovaná páska. Součtem jde tedy o komplikovaný systém, díky kterému tento systém správně expanduje, bezchybně těsní a skvěle odolává UV záření (oproti montážní pěně, která tuto vlastnost nemá a degraduje i po krátkém působení slunečního záření). Další velkou výhodou je časově neomezená schopnost přizpůsobovat se teplotním dilatacím oken. Tento systém je pak v parapetní části pro zajištění maximální vodotěsnosti kombinován s PU pěnou a těsnícími fóliemi. Jedinou nevýhodou utěsnění pomocí kompripásky Illmod Trio+ je její vyšší cena. Za to však dostáváte výrazně delší životnost utěsnění spáry.

Impregnovaná pěnová páska Illmod Trio+ od společnosti Illbruck je nejmodernějším řešením utěsnění připojovací spáry.

Kde nás najdete

Frenštát pod Radhoštěm

Frenštát pod Radhoštěm

location11 Školská čtvrť 354
phone11 603 460 310
letter11 frenstat@pvcokna.cz
Nový Jičín

Nový Jičín

location12 Revoluční 1525/6
phone12 734 578 124
letter12 nj@pvcokna.cz
Olomouc

Olomouc

location13 Wellnerova 1215/1
phone13 734 578 126
letter13 olomouc@pvcokna.cz
Ostrava

Ostrava

location14 Roháčova 3339/5
phone14 734 578 125
letter14 ostrava@pvcokna.cz
Valašské Meziříčí

Valašské Meziříčí

location1 Zašovská 750
phone1 771 269 311
letter1 valmez@pvcokna.cz

Provozní doba všech poboček

pondělí, středa, pátek      8.00 - 12.00, 12.30 - 16.00             úterý, čtvrtek     8.00 - 12.00, 12.30 - 17.00

více kontaktů

Naše reference

Vyrábíme a montujeme plastová okna a máme skutečně širokou nabídku. Naším dlouhodobým cílem je vyhovět každému přání zákazníka v oblasti plastových oken, dveří a všeho příslušenství, bez ohledu na to, jak náročné jsou individuální požadavky našich klientů. Proto jsme v roce 2009 významným způsobem rozšířili škálu nabízených výrobků, které vyhoví jak běžným požadavkům na prostup tepla, tak i těm nejnáročnějším požadavkům kladeným na nízkoenergetické a pasivní domy.

Do naší nabídky standardně zahrnujeme: plastová okna a dveře, hliníková okna a dveře a veškerá řešení  odpovídající běžným požadavkům na prostup tepla Uw min. 1,2 W/m2K řešení pro nízkoenergetické a pasivní domy s prostupem tepla Uw až 0,71 W/m2K možnost výběru z více než šesti variant provedení v řadě plastových oken.
Kontaktujte nás na našich pobočkách! Výrobce a dodavatel - specialista na plastová okna Ostrava.